top of page

1.

Aile ve Çift Terapisi

Aile içinde yaşanan sıkıntıları sadece birey ile değil, ailenin tüm üyelerini değerlendirerek, sorunlara aile sistemi içinde çözüm getirmeyi amaçlanır. Aile terapisinde bazen tüm aile bireyleri, bazen aile üyelerinden bir kısmı ile çalışabildiği gibi, bazen de yalnızca bir kişi ile süreç yürütülebilir. 

 

Aile terapisinin genel olarak amaçlarının; aile üyeleri arasındaki iletişimi sağlıklı kılabilmek, ailede süregelen sağlıksız ilişki döngülerini anlamak ve bunları düzenlemek, ailenin kaynaklarını fark ederek güçlenmesini sağlamak, ailedeki çatışmalı durumları belirleyerek sorun çözme becerilerini arttırmak olduğu söylenebilir.

Çift terapisinde bireylerin ilişkilerinde başa çıkmakta zorlandıkları sorunlar ve ilişkilerini güçlendirmek istedikleri konular üzerinde çalışılır. Çift terapisinde mümkünse her iki bireyinde terapiye dahil olması istenir.

 

Ancak terapiye çiftten bir bireyin katılması ile de süreç devam ettirilir. 

Çift terapisinde çiftlere; bireyler arasındaki iletişimsizlik, ilişkide yaşanan çatışmalar, evlilik öncesi destek alma gibi konularda psikolog destek vermektedir.

Aile içi çatışmaların çözümlenmesinde psikolog ile görüşme tavsiye edilmektedir.

bottom of page